sreda, 26. junij 2013

UKINITEV OBVEZNEGA DRUGEGA TUJEGA JEZIKA V OSNOVNIH ŠOLAH

V zadnjih tednih je veliko prahu dvignila namera ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, da ukine poučevanje drugega tujega jezika kot obveznega predmeta.


S tem bi se končalo poskusno izvajanje obveznega drugega tujega jezika v 7., 8. in 9. razredu osnovnih šol, ki so ga uvedli leta 2008 in h kateremu je pristopilo 159 osnovnih šol. Na preostalih se je v minulem šolskem letu za drugi tuji jezik kot izbirni predmet odločila tretjina učencev.

Vladni pingpong

Namera o ukinitvi poskusnega izvajanja je naletela na buren odziv učiteljev, staršev in tudi ravnateljev šol. Ustanovili so iniciativni odbor 12 osnovnih šol, ki so v projektu uvajanja obveznega drugega tujega jezika. Odbor je pridobil podporo vseh drugih 147 šol, ki so se v petih letih uvajanja priključile projektu, pa tudi 50 drugih osnovnih šol, ki v njega niso bile vključene. Odločno so proti ukinjanju obveznega drugega tujega jezika in za takojšnjo frontalno uvedbo obveznega drugega tujega jezika v vse slovenske osnovne šole. To naj bi bilo v skladu z določili Evropske komisije in drugimi mednarodnimi sporazumi, katerih podpisnica je Republika Slovenija.

»Osnovne šole so 6. maja 2013 dobile okrožnico z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, ki je čez noč ukinila obvezni drugi tuji jezik v osnovni šoli. Ta se je sklicevala na zakon iz leta 2011, ki je že takrat ukinjal uvedbo obveznega drugega tujega jezika v osnovnih šolah z letošnjim šolskim letom. Vendar pa se je januarja 2012 zamenjala vlada in ta je ponovno želela uvesti obvezni drugi tuji jezik. Tako smo lahko še konec aprila 2013 brali Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o OŠ, ki je določal uvajanje obveznega drugega tujega jezika in čez dve leti predvideval celostno uvedbo na vseh osnovnih šolah po Sloveniji. Nato se je februarja 2013 spet zamenjala vlada in z njo tudi obvezni drugi tuji jezik. Tega žoganja resnično nismo pričakovali, zato nas je po prvomajskih šolskih počitnicah okrožnica ministrstva, ki je ukinila projekt uvajanja obveznega drugega tujega jezika, šokirala. Poleg tega je zahtevala nemalo birokratskih zapletov in veliko zmede med starši, učenci, ravnatelji in učitelji. Za nepoučene naj razložim, da so na osnovnih šolah že aprila pripravljeni vsi programi, izbrani so vsi izbirni predmeti, vse ure so že načrtovane. Ministrstvu, ki bi moralo poznati naš način dela, je malo mar za načrtovanje pouka, varnost učencev in pomirjenost staršev. Vsi skupaj se moramo prilagajati njihovim muhastim odločitvam,« nam je zaupala Metka Zorec, ki poučuje francoščino na Osnovni šoli Prežihovega Voranca v Ljubljani.

Stroke uspehi ne zanimajo

Zaradi burnega odziva javnosti so v ponedeljek na ministrstvu za šolstvo, znanost in šport sklicali novinarsko konferenco, na kateri je državni sekretar Aljuš Pertinač razkril razloge za namero o zaključku poskusnega izvajanja obveznega drugega tujega jezika. Ob tem je poudaril, da ministrstvo ne ukinja poučevanja tujega jezika. Po njegovih besedah na podlagi zakona o osnovni šoli iz leta 2011 ni več osnove za uvedbo tega. Veliki oviri sta tudi pomanjkanje finančnih sredstev in zaveza, da se bo v javnem šolstvu zmanjšalo število zaposlenih. Na ministrstvu so predlagali tudi zamik uvedbe poučevanja prvega tujega jezika v drugem razredu osnovne šole ter zamik poučevanja drugega tujega jezika kot neobveznega izbirnega predmeta.

Če omenjenih potez ne bi bilo, bi po izračunu ministrstva v prihodnjem šolskem letu potrebovali 8,417.000 evrov. Direktor Zavoda RS za šolstvo Gregor Mohorčič pa je izrazil pomislek, ali zakonske rešitve sploh omogočajo dovolj kakovostno izvedbo pouka drugega obveznega tujega jezika, odprlo se je tudi vprašanje, kako bi se ob tej uvedbi znašli učenci, ki imajo težave že s prvim tujim jezikom.

VIR: SLOVENSKE NOVICE, 16.6.2013

Ni komentarjev:

Objavite komentar