ponedeljek, 17. junij 2013

Pouk tujih jezikov še eno šolsko leto po starem


Po novem zamik zgodnejšega pouka prvega tujega jezika in neobvezen drugi tuji jezik. 

Ljubljana – V 159 osnovnih šolah, kjer imajo učenci v zadnjih treh razredih med obveznimi predmeti drugi tuji jezik, se bo projekt nadaljeval tudi v prihodnje. Tudi za druge učence se pri pouku tujih jezikov ne bo spremenilo nič, so pa novosti predvidene za leto kasneje.

»Prihodnje šolsko leto bodo učenci poslušali točno toliko tujih jezikov in v takšni obliki kot doslej. Sedanji šestošolci na 159 šolah, ki so vključeni v poskus postopnega uvajanja, bodo imeli v sedmem razredu tuji jezik kot obvezen predmet in tako bo zanje ostalo do konca devetletke,« je danes pojasnil državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Aljuš Pertinač.

V šolskem letu 2014/15 pa najnovejši predlog spremembe osnovnošolskega zakona predvideva zgodnejše poučevanje prvega tujega jezika, in sicer obvezno od drugega razreda (zdaj od četrtega), neobvezno pa že v prvem. Tako bodo otroci, ki se že v vrtcu učijo tuji jezik, lahko neprekinjeno nadgrajevali svoje znanje,« je dejal Pertinač in poudaril, da predlog sloni na strokovnih podlagah iz Bele knjige o vzgoji in izobraževanju iz leta 2011.

To velja tudi za predlagano novo rešitev glede poučevanja drugega tujega jezika, po kateri bi bil to neobvezen izbirni predmet od četrtega razreda. V praksi to pomeni, da bodo učenci, ki bodo želeli in zmogli, v osnovni šoli lahko poslušali tri tuje jezike, kar je povsem v skladu smernicami EU, je dejal Pertinač. Besedilo predloga novele je po njegovih besedah koalicijsko usklajeno in bo šlo verjetno prihodnji teden v vladno obravnavo.

Tako je ministrstvo vsaj nekoliko prišlo naproti tistim, ki so se zelo razburili, potem ko so pred kratkim izvedeli, da se pri pouku tujih jezikov v prihodnjem šolskem letu »ne spreminja nič«, le poskus z obveznim drugim tujim jezikom v 159 šolah se končuje. Del staršev in učiteljev se je na to napoved ogorčeno odzval, svoj lonček pa je pristavila še politika.

Spomnimo, da je ministrstvo v prejšnji sestavi predvidelo, da bi se učenci z drugim tujim jezikom srečali še prej, to je v četrtem razredu, v šolskem letu 2013/14 pa bi se prvi tuji jezik (običajno je to angleščina) obvezno učili vsi prvošolci. Argument sedanjih šolskih oblasti za zamik zgodnjega pouka je tudi pomanjkanje denarja za nove zaposlitve v šolstvu in premalo ustrezno usposobljenih učiteljev.



Novosti v novem šolskem letu

V veljavo bo stopila leta 2011 sprejeta novela zakona o osnovni šoli, ki predvideva številčno ocenjevanje že v tretjem razredu osnovne šole. V spričevalih, ki jih bodo prejeli osnovnošolci v prihodnjem šolskem letu, bo tudi drugačno poimenovanje t. i. vzgojnih predmetov. Po novem bodo to likovna umetnost, glasbena umetnost, domovinska in državljanska vzgoja in etika ter šport. Na ministrstvu ob tem zanikajo, da bo sprememba šolske dokumentacije prinesla ogromne stroške. Po njihovem izračunu bo denimo šolo s 440 učenci to stalo približno 1.500 evrov.
VIR: Delo, 15.6.2013

Ni komentarjev:

Objavite komentar